Австралійські вчені провели перше в своєму роді дослідження і заявляють, що застосування великих венозних катетерів у пацієнтів, що проходять курс хіміотерапії, значно збільшує ризик утворення тромбів.
Деякі види онкозахворювань самі собою підвищують ризик розвитку тромбозу. Те ж твердження справедливо і для хіміотерапевтичних препаратів. Однак до цього часу не було однозначної відповіді на питання, наскільки істотно впливає на цей ризик співвідношення діаметра вени і катетера.
Австралійські вчені перевірили дві гіпотези. Варіант, коли катетер займає не більше 33% вени, і не більше 45% вени.
Для цього вони зібрали дані 2438 пацієнтів з клінік Австралії і Нової Зеландії, яким була проведена процедура. З цієї когорти у 39 пацієнтів (середній вік 59 років) розвинувся тромбоз.
Серед пацієнтів без онкологічного діагнозу статистичної різниці між варіантами виявлено не було. Але дані по онкохворим відрізнялися.
Використання невеликих катетерів (до 33%) не приводило до збільшення ризику виникнення тромбозу.
Межа 45% виявилася критично важливою. Різниця між пацієнтами з співвідношенням менше 45% і більше 46% виявилася більш ніж двократною. Тобто пацієнти, яким було встановлено катетер, який займав більше 46% вени, за інших рівних умов в 2,3 рази частіше стикалися з тромбозом.
Андрій Лукашенко, д.мед.н.
Comments