Австралійські дослідники підтверджують раніше зроблені висновки щодо ступеню впливу генетичних та поведінкових факторів на ризик виникнення раку. І стверджують, що здоровий спосіб життя здатний суттєво знизити ризик виникнення раку, тим самим компенсувати генетичні фактори. А в деяких випадках навіть повністю їх нівелювати. Таких висновків дослідники дійшли, вивчивши понад 200 тис. записів пацієнтів з британської бази даних, опитаних у період між 2006 і 2-10 роком.
Результати
"Шкідливі" звички збільшують сукупний ризик виникнення раку на 32%.
Здоровий спосіб життя значною мірою може знизити генетичний ризик колоректального раку, раку грудної залози та підшлункової залози.
Повністю компенсувати ризик раку легені та сечового міхура.
Здоровий спосіб життя ніяк не впливав на ризик виникнення меланоми, неходжкінської лімфоми, раку яєчників чи лімфолейкозу.
Що це означає
В цілому, висновки з цієї роботи очевидні: рак у сімейному анамнезі пацієнта зовсім не означає, що онкологічне захворювання буде діагностовано у нього самого. Більш того, для ряду типів раку поведінкові фактори важливіші за генетичні.
Але дослідники роблять ще один важливий висновок: лікарям слід приділяти цьому питанню більше уваги та повідомляти пацієнтам, генетично схильним до раку, що вони можуть ефективно впливати на цей ризик.
Андрій Лукашенко, д.мед.н.
Comments